Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Setki przejechanych kilometrów oraz tysiące przewiezionych pasażerów. Warszawskie Linie Turystyczne podsumowały tegoroczny sezon

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Tegoroczna oferta Warszawskich Linii Turystycznych była pełna atrakcji. Warszawiacy oraz turyści mogli wybrać się na wycieczkę Piaseczyńską Koleją Wąskotorową, która dowoziła ich na piknik przy ognisku do Runowa, popłynąć promem do Serocka lub przejechać się jelczem „ogórkiem” czy zabytkowym tramwajem linii T. Jak w liczbach wyglądał sezon WLT w 2019 roku? Sprawdźcie w artykule poniżej.

W tegorocznym sezonie letnim warszawiacy oraz turyści chętnie korzystali z oferty Warszawskich Linii Turystycznych. Ponad 2,6 tys. osób wybrało się na wycieczkę Piaseczyńską Koleją Wąskotorową, debiutującą w tym roku w WLT. Z promów skorzystało ponad 115 tys. osób, a do Serocka popłynęło prawie 6 tys.

Wycieczka kolejką jak za dawnych lat

W tym roku po raz pierwszy, w ramach Warszawskich Linii Turystycznych, pojawiła się kolej. Pociągi Piaseczyńskiej Kolei Wąskotorowej od maja do września w każdą sobotę wyruszały z Piaseczna. Przejeżdżały przez Zalesie Dolne, Głosków i Runów i docierały do Złotokłosu. W drodze powrotnej wąskotorówka zatrzymywała się w Runowie, gdzie jest miejsce na piknik. Do Piaseczna natomiast można było dojechać, szlakiem nieistniejącej już trasy trolejbusów, Ikarusem linii autobusowej 51. Kolejką podróżowało ponad 2 600 osób.

My także wybraliśmy się na przejażdżkę zabytkową wąskotorówką. Sprawdźcie:

Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa. Wybierzcie się na wycieczkę kolejką jak za dawnych lat [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa. Wybierzcie się na wycieczkę ...

Wodne atrakcje

Do doskonale już znanych turystycznych atrakcji wodnych nie trzeba było nikogo przekonywać. Bezpłatne promy, od początku maja do połowy września, łączyły brzegi Wisły w czterech miejscach: Cypel Czerniakowski - Saska Kępa, most Józefa Poniatowskiego - Stadion PGE Narodowy, Podzamcze-Fontanny - ZOO i Nowodwory - Łomianki. Niestety, upalna aura i spowodowany nią niski stan wody w Wiśle nie pozwoliła pobić rekordu frekwencji, ale promami przez Wisłę przeprawiło się dokładnie 115 270 osób. W ramach wodnych atrakcji od maja do września odbywał się także całodzienny rejs do Serocka. Skusiło się na niego blisko 6000 osób. Z powodu niskiego poziomu wody w rzece przez znaczną część sezonu statek pływał trasą skróconą, z Żerania a nie z Podzamcza.

prom

Turystyczne linie tramwajowe i autobusowe

W zabytkowych tramwajach linii T miejsca były zajęte w ok. 75 proc. Tramwaje tradycyjnie już wyruszały z pl. G. Narutowicza, mostem Józefa Poniatowskiego dojeżdżały na Pragę i wracały na Ochotę mostem Śląsko-Dąbrowskim. Podobnym zainteresowaniem cieszyła się zabytkowa linia autobusowa 100, której autobusy w ubiegłym roku wróciły na stołeczne ulice po kilkuletniej przerwie. W tym roku można było wybrać się na przejażdżkę jelczem „ogórkiem” lub berlietem. „Setka” rozpoczynała kursy na pl. Zamkowym i po krótkiej „wizycie” na Pradze i Mokotowie autobusy wracały pod kolumnę Zygmunta. W tegorocznych nowościach – turystycznej linii tramwajowej 36 i autobusowej 400 odnotowaliśmy 50 proc. frekwencję. Trasa linii 36 łączyła plac G. Narutowicza z Żoliborzem. Zza szyb ikarusa linii 400 można było zobaczyć dużą część Warszawy, a także dojechać do Parku Kultury w Powsinie.

Warszawa nie tylko latem oferuje ciekawe atrakcje. Równie przyjemnie można spędzić czas w stolicy w listopadzie. Nie wierzycie? Sprawdźcie nasz przegląd trzydziestu najciekawszych wydarzeń, które będą odbywały się w tym miesiącu w naszym mieście:

Co robić w Warszawie w listopadzie? Polecamy 30 najciekawszych wydarzeń [PRZEGLĄD]

Chiński Festiwal Światła odwiedził już kilka europejskich państw, m.in. Holandię, Niemcy, Litwę czy Białoruś. Festiwal odwiedziło od 150 tysięcy nawet do 200 tysięcy osób. Po spektakularnym sukcesie za granicą, przyszedł czas na Polskę.

W naszym kraju Chiński Festiwal Światła odbędzie się w Warszawie, a dokładniej na Forcie Bema, który już pod koniec listopada zamieni się w przepiękną, kolorowo oświetloną przestrzeń. Oficjalne rozpoczęcie wydarzenia odbędzie się 30 listopada. Przez kilka tygodni, a dokładnie do 16 lutego 2020 roku będziecie mieli okazję nie tylko do oglądania wystawy świetlanej, ale także do pogłębienia wiedzy o kulturze chińskiej.

Wystawa podczas Chińskiego Festiwalu Światła będzie składała się z 38 konstrukcji pokrytych kolorowymi tkaninami. Każda z nich będzie podświetlona setkami tysięcy żarówek led, częściowo także z elementami neonowymi. W Forcie Bema znajdziecie bryły sięgające 4 metrów wysokości i 20 metrów długości. Taka wystawa zrobi wrażenie zarówno na dzieciach, jak i na dorosłych. 

Kiedy: od 30 listopada
Gdzie: Fort Bema
Wstęp: od 20 zł

Co robić w Warszawie w listopadzie? Polecamy 30 najciekawszy...

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto