Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praga Północ w skali mikro. Niezwykła instalacja wykonana ze starych pocztówek i zdjęć

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
W samym centrum stolicy, tuż przy stacji Warszawa Śródmieście można zobaczyć mini wersję warszawskiej Pragi Północ. To część projektu "Język kolażu", który prowadzi Dom Kultury TuPraga. Każdy może wziąć udział w cyklu spotkań z artystami i pomóc w tworzeniu finałowej wystawy

Praga Północ w mini wersji

W samym centrum Warszawy pojawiła się wyjątkowa instalacja wykonana w technice kolażu 3D. Przedstawia ona Pragę Północ w skali mikro. - Widzimy bajkową Pragę Północ, zaklętą niby w szklanej kuli. Postacie osób ze starych praskich fotografii ożywają, dostają drugie życie, pojawia się uśmiechnięta para, ale też rybak, nadwiślański wędkarz, który złowił złotą rybkę, chmury podtrzymywane są przez anioły, które prażanie znają dobrze ze starego herbu Pragi. Są praskie budynki, oczywiście Florian… No i żyrafa, bo Zoo, bo Park Praski, no i bo jest wyjątkowo piękna! - mówi Marta Janik, która wraz z Małgorzatą Czekajło wykonała kolaż. Słup jest wizytówką projektu „Język kolażu” realizowanego od września do grudnia w DK Praga. Współorganizatorem akcji jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

- Chcemy, aby świat usłyszał o naszej dzielnicy, jacy fantastyczni ludzie tu mieszkają, że razem z nimi robimy piękne rzeczy. Bo skupiamy się przede wszystkim na działaniu RAZEM. Na tym nam zależy - mówi Marta Janik.

Jak powstają kolaże na Pradze?

Skąd artyści biorą materiały do tworzenia prac? - Kolaże dotyczą oczywiście Pragi Północ, bazujemy na starych zdjęciach dzielnicy. W zbieraniu materiałów pomaga nam kustosz Muzeum Warszawskiej Pragi, Adam Lisiecki. Używamy także nowych zdjęć dzielnicy - opowiada nam Marta Janik, artystka, która prowadzi warsztaty
kolażu w DK Praga.

Język Kolażu - cykl spotkań

Projekt „Język Kolażu/Collage Language” sprawdza jak uniwersalnym i łączącym ludzi narzędziem może być technika kolażu. - Do realizacji projektu zaprosiliśmy artystkę z Warszawy i artystę z Włoch. Od września uczestniczą oni w eksperymencie artystycznym. Ze zbioru ponad stu historycznych fotografii warszawskiej Pragi artyści przygotowali niezależny od siebie obraz odzwierciedlający ich doświadczanie prawobrzeżnej części miasta. - mówią organizatorzy z Domu Kultury TuPraga. Kolaże Marty i Alexa stanowią punkt wyjścia do komunikacji wydarzenia. Na podstawie tych prac zostały stworzone plakaty promocyjne oraz wyjątkowa instalacja. którą można zobaczyć w centrum Warszawy. Każdy mieszkaniec może wziąć udział w bezpłatnych warsztatach i przyczynić się do tworzenia finałowej wystawy, która swój wernisaż będzie miała 10 grudnia 2019 r. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto